Ozonowanie na własną rękę- czyli jak łatwo doprowadzić do tragedii

Temat ozonowania coraz bardziej zyskuje na popularności. Duża część osób przekonuje się, że ozon ma praktyczne zastosowanie nie tylko w motoryzacji, ale również w życiu codziennym. Na zachodzie wiele oczyszczalni ścieków stosuje ozon jako formę odkażania i zabijania bakterii oraz innych mikroorganizmów. Wiele mówi się też o ozonowaniu żywności oraz wybranych obszarów ciała ludzkiego. Ozon od lat stosuje się w magazynach z żywnością by przedłużyć termin spożycia produktów. Obecne czasy pandemii to świetny okres na zarobek kosztem innych.  Sprzedaż ozonatorów pod pretekstem zdrowego powietrza i dezynfekcji na własną rękę jest zdecydowanie na topie. Po co płacić za usługę ozonowania skoro można mieć ozonator z portalu aukcyjnego, który zdezynfekuje powietrze i zrobi to samo? Otóż nic bardziej mylnego. Pozwól drogi czytelniku, że rozwinę nieco swoją myśl.

Ozonowanie to wbrew pozorom skomplikowany proces i na jego skuteczność przekłada się nie tylko na wydajność urządzenia ozonującego, ale i szereg innych czynników takich jak: wilgotność powietrza, metraż, wysokość pomieszczenia, temperatura powietrza oraz przedmiotów, stężenie robocze ozonu, właściwości zdrowotne użytkownika lokalu etc. Żeby „pracować z ozonem” niezbędne jest zabezpieczenie twarzy jak i reszty ciała oraz wiedza i doświadczenie. Ozon jest gazem trującym w momencie wysokiego stężenia. Żeby wiedzieć jakie stężenie osiągnęliśmy niezbędne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu do pomiaru, którego nie zakupimy po kosztach na chińskich stronach (jeżeli już taki kupimy to pokazuje fałszywe wartości). Internet jest przepełniony ofertami tanich ozonatorów z wydajnością kilkudziesięciu gramów, które jak się okazuje w praktyce mają co najwyżej kilka gramów na godzinę. Skąd taka różnica? Normy i certyfikacja wydajności ozonatorów europejskie od wschodnich różnią się od siebie i są praktycznie nie do porównania. Nie da się osiągnąć 32g ozonu ze stu watowego ozonatora (przynajmniej nie w tej technologii i  kategorii cenowej). Ozonowanie pseudo ozonatorami nie ma sensu ponieważ nie przyniesie pożądanych rezultatów, pozostawią po sobie tylko zapach.

Zdecydowanie odradzam przeprowadzania zabiegu ozonowania przez osoby bez praktyki. Dlatego, że wyniku zaniedbań może dojść do zatrucia lub też bardziej poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeżeli nasz pracodawca każe nam włączać ozonatory lub wyłączać bez żadnego zabezpieczenia dróg oddechowych oraz bez odpowiedniego przeszkolenia po prostu tego nie róbmy. Nie narażajmy siebie oraz innych ludzi na niebezpieczeństwo i nie lekceważmy siły utleniającej jaką posiada ozon. Zwróć się z tematem ozonowania do specjalisty i nie ryzykuj.

Radosław Domachowski

Ozon-on, Profesjonalne Ozonowanie Wnętrz

Zaufaj specjaliście i umów się na profesjonalną usługę ozonowania wnętrza. Za poznaj się z ofertą oraz przeczytaj więcej o firmie Ozon-on.

Logo firmy Ozon-on z niebieskim numerem telefonu o średniej rozdzielczości.